Istorie Octombrie 30, 2014

Biserica cu hramul „ Sfântul Nicolae” din parohia Negreşti – II, satul Negreşti, comuna Negreşti, Judeţul Neamţ, Protopopiatul Piatra Neamţ, a fost construită din lemn și acoperită cu șindrilă, cu ajutorul enoriașilor și a lui Iordache Catargiu Logofătul, în anul 1848, pe locul altei biserici vechi, care a ars în anul 1846.

Aceasta este aşezată pe un deal, la marginea satului, în partea de sud, în mijlocul cimitirului parohial, având formă de corabie cu trei încăperi: Sfântul Altar, naos și pronaos. În anul 1932 i s-a adăugat și pridvorul. Deasupra bisericii sunt trei turnuri, două mai mari, iar altul mai mic. Catapeteasma bisericii este simplă, cu icoane frumoase, pictate în ulei, în stilul bizantin.

În cadrul parohiei noastre se efectuează diverse acțiuni caritabile, pelerinaje precum și activități misionare și educative cu copii.